Normy a značenie

EN ISO 374-1

 

Norma EN ISO 374-1 špecifikuje požiadavky a odolnosť ochranných rukavíc proti chemikáliám. Chemické riziko sa hovorí v každej situácií, či už ide o úplné ponorenie alebo len postriekanie akoukoľvek látkou, ktorá môže pokožku podráždiť, zapáliť alebo popáliť. Niektoré látky môžu po určitom čase spôsobiť citlivosť pokožky, iné majú okamžitý a bolestivý účinok.
Aby bol výber produktu správny a vhodný, bol vytvorený zoznam 18 chemikálií označených písmenami A až T a výrobcovia musia rukavice podrobiť ochranným testom proti 6 z týchto chemikálií pre rukavice. 3 pre rukavice typu B a 1 pre rukavice typu C pred získaním schválenia.

Prienik a permeácia chemikálií cez rukavicu sa meria, aby sa určil čas priechodu, ktorý určuje úroveň priepustnosti rukavice. Aby bola rukavica „odolná voči chemikáliám“ schválená, musí mať úroveň priepustnosti vyššiu ako 2 (rukavice typu A alebo B) alebo 1 (rukavice typu C). Označenie na rukavici pod symbolom obsahuje písmená, ktoré zodpovedajú chemikáliám, na ktoré boli testované, podľa nasledujúcej tabuľky:

tabuľka-EN-ISO-374

 

 
 

 

EN 374-1: Terminológia a prevádzkové požiadavky pre chemické riziká

Piktogramy od roku 2016

 

  • Typ A: Ochranné rukavice proti chemikáliám tohto typu zabraňujú prieniku chemikálií (prienikaniu) najmenej 6 testovaných chemikálií, každá najmenej 30 minút . 
  • Typ B: Ochranné rukavice proti chemikáliám tohto typu zabraňujú prieniku chemikálií (prienikaniu) aspoň 3 testovaným chemikáliám, každá aspoň 30 minút .
  • Typ C: Ochranné rukavice proti chemikáliám tohto typu zabraňujú chemickému prieniku (permeácii) aspoň na 10 minút pre aspoň jednu z testovaných chemikálií . (Predtým boli jednorazové rukavice v tejto kategórii označené kadičkou.)

Prvá časť normy (EN 374-1) definuje požiadavky na vlastnosti rukavíc na ochranu proti chemikáliám , t. j. do akej miery by mali jednorazové rukavice chrániť pred chemikáliami. Doteraz bola ochrana rukavice pred chemikáliami deklarovaná v súlade s európskou normou 374 pomocou dvoch rôznych piktogramov. Ďalší piktogram bol použitý na potvrdenie, že rukavice poskytujú ochranu proti mikroorganizmom, ako sú baktérie a huby.

Kým predtým sa v tejto prvej časti normy predpokladalo, že rukavice na ochranu proti chemikáliám ponúkajú aj vhodnú ochranu proti mikroorganizmom (t. j. baktériám a hubám), od roku 2016 sa prvá časť normy DIN EN ISO 374 vzťahuje výlučne na ochranu pred chemikáliami . Mikroorganizmy sa na tomto mieste už nespomínajú ako možné riziká.

EN 374-1:2003

 

Ochrana proti kvapalinám a chemikáliám

  • Odolnosť proti prieniku podľa EN 374-2:2003

Ochrana proti testovaným testovaným chemikáliám

  • Odolnosť proti prieniku podľa EN 374-2:2003
  • Odolnosť voči permeácii podľa EN 374-3:2003: Doba prieniku zodpovedá aspoň 30 minútam pre 3 testované chemikálie uvedené AKL

Ochrana pred rizikami spôsobenými mikroorganizmami

  • Odolnosť proti prieniku podľa EN 374-2:2003
  • Akceptovaný limit kvality aspoň 2

 

Po pridaní štvrtej časti normy (EN 374-4) v roku 2014 nasledovala v roku 2016 piata časť. Táto piata časť normy teraz výslovne rieši mikroorganizmy ako riziká. Piktogram, ktorý znamená ochranu pred mikroorganizmami, je na tomto mieste vynechaný a nedávno bol zahrnutý do DIN EN ISO 374-5.

Od inovácií v roku 2016 už tiež neexistuje piktogram kadičky. V súlade s tým sa jednorazové rukavice už nerozdeľujú na rukavice odolné voči vode a chemikáliám. Namiesto toho sú rukavice na ochranu proti chemikáliám teraz klasifikované ako typ A, typ B alebo typ C podľa obnovenej európskej normy 374.

Písmená pod Erlenmeyerovou bankou označujú, ktoré testované chemikálie boli použité na testovanie doby prieniku príslušnej chemickej ochrannej rukavice. Do roku 2016 európska norma 374 vymenovala dvanásť rôznych štandardizovaných testovacích chemikálií, pomocou ktorých by sa dala testovať doba prieniku rukavíc. Tieto sa teraz rozšírili o 6 ďalších chemikálií, čo znamená, že v prvej časti EN 374 je teraz špecifikovaných  celkovo 18 testovaných chemikálií .

Každá z týchto testovaných chemikálií má pridelené kódové písmeno, ktoré vám umožňuje identifikovať, ktoré testované chemikálie boli použité na testovanie doby prieniku rukavíc. Kódové písmená nájdete pod piktogramom Erlenmeyerovej banky na vašej škatuľke.

 

Upozornenia pre rukavice na ochranu proti chemikáliám

Norma DIN EN ISO 374-1 tiež stanovuje, že v návode na používanie rukavíc na ochranu proti chemikáliám musia byť zahrnuté rôzne upozornenia. Keďže len veľmi málo používateľov si pred nasadením jednorazových rukavíc prečíta celý návod na použitie, chceli by sme upozorniť na upozornenia, ktoré nájdete v návode na používanie rukavíc na ochranu proti chemikáliám podľa EN 374 a ktoré je potrebné brať do úvahy pri každodennej práci :

 

  • Tieto informácie neposkytujú informácie o skutočnom trvaní ochrany na pracovisku a o tom, ako rozlíšiť medzi zmesami a čistými chemikáliami.
  • Chemická odolnosť bola hodnotená v laboratórnych podmienkach na vzorkách odobratých len z dlane a týka sa len testovaných chemikálií. Iná môže byť, ak je chemikália použitá v zmesi.
  • Odporúča sa preskúmať, či sú rukavice vhodné na zamýšľané použitie, pretože podmienky na pracovisku sa môžu líšiť od podmienok typového testu v závislosti od teploty, oderu a degradácie.
  • Ak už boli použité ochranné rukavice, môžu ponúkať menšiu odolnosť voči nebezpečným chemikáliám v dôsledku zmien ich fyzikálnych vlastností. Degradácia spôsobená kontaktom s chemikáliami, pohybom, navliekaním, trením a pod., môže byť skutočný čas aplikácie výrazne skrátený. S agresívne chemikálie, degradácia "Najdôležitejší faktor, ktorý treba zvážiť pri výbere chemicky odolných rukavíc.

 

EN 374-2:  Stanovenie odolnosti proti prieniku

Druhá časť normy (EN 374-2) poskytuje informácie o odolnosti rukavíc proti prenikaniu chemikálií a definuje zodpovedajúce skúšobné postupy. Za týmto účelom sa rukavica na ochranu proti chemikáliám okrem iného podrobuje skúške tesnosti.

V rámci toho sa vykonáva skúška tesnosti vody a skúška tesnosti vzduchu . To znamená, že do rukavice necháte prúdiť buď vodu alebo vzduch a potom skontrolujete, či voda/vzduch neunikla alebo či rukavica skutočne tesní. Je zrejmé, že jednorazové rukavice, ktoré sú určené na ochranu užívateľa pred chemikáliami, sú vzduchotesné a vodotesné. Rukavice na ochranu proti chemikáliám musia preto vždy spĺňať túto normu. Neexistuje samostatný piktogram pre vodotesnosť alebo vzduchotesnosť. Pred inováciami európskej normy 374 bola táto vodotesnosť a vzduchotesnosť označená piktogramom kadičky.

 

EN 374-3: Stanovenie odolnosti materiálov proti chemickej permeácii

Do roku 2016 definovala EN 374-3 šesť rôznych úrovní priepustnosti , ktorým môže rukavica zodpovedať. Permeácia tu znamená, že do rukavice prenikne tekutá chemikália. Úroveň permeácie udáva, ako dlho môže jednorazová rukavica odolať trom testovaným chemikáliám .

Od inovácií v roku 2016 bola táto tretia časť európskej normy 374 vypustená . Namiesto toho sa odkazuje na EN 16523-1 . Norma EN 16523-1 popisuje skúšobný postup podrobnejšie, ako to bolo predtým v EN 374-3.

Podľa EN 16523-1 sa na testovanie úrovne permeácie musí vzorka rukavíc vložiť medzi nádobu so zodpovedajúcimi testovanými chemikáliami (plynnými alebo kvapalnými) a zbernou nádobou. Potom sa skontroluje, či vzorka rukavíc zabránila chemikálii preniknúť do zbernej nádoby alebo aká koncentrovaná bola testovaná chemikália v zbernej nádobe. 

Táto zmena nemá pre vás ako používateľa žiadny významný význam. Mení sa len označenie. Úroveň permeácie už nie je špecifikovaná v EN 374-3, ale v EN 16523-1.

Od roku 2016 sa EN 374-3 vzťahuje na EN 16523-1. Skúšobný postup opísaný v tejto norme testuje, ako dlho môžu rukavice na ochranu proti chemikáliám odolávať najmenej trom rôznym testovaným chemikáliám.

 

 

Úroveň permeácie

1

> 10 min

2

> 30 min

3

> 60 minút

4

> 120 min

5

> 240 min

6

> 480 min

 

 

EN 374-4: Stanovenie odolnosti proti degradácii chemikáliami

  • Od roku 2014 európska norma 374 už nemá len 3 časti, ale bola rozšírená o túto časť. Štvrtá časť európskej normy 374 (EN 374-4) sa zaoberá otázkou, do akej miery sa menia mechanicko-fyzikálne materiálové vlastnosti chemickej ochrannej rukavice pri kontakte s testovanými chemikáliami (degradácia).

Zmena materiálu rukavíc môže nastať okrem iného vtedy, keď sa jednorazová rukavica stane krehkou alebo ak sa zníži elasticita a odolnosť proti roztrhnutiu jednorazovej rukavice. Test berie do úvahy zmeny, ku ktorým dochádza len počas chemického kontaktu, ako aj zmeny, ktoré pretrvávajú aj mimo priameho kontaktu.

Rozšírením európskej normy 374 o túto štvrtú časť môžu teraz výrobcovia lepšie posúdiť, ako dlho možno nosiť ochranné rukavice proti chemikáliám pri manipulácii s rôznymi chemikáliami, či ich možno opätovne použiť a či/kedy/kde možno rukavice použiť.

Zatiaľ čo výrobcovia rukavíc predtým používali rôzne testovacie a hodnotiace kritériá na posúdenie degradácie chemických ochranných rukavíc, EN 374-4 teraz poskytuje štandardizovanú metódu merania degradácie.

Podľa tejto metódy merania je jednorazová rukavica vystavená nepretržitému kontaktu s jednou z 18 kvapalných testovaných chemikálií na jednu hodinu . Potom sa skontroluje, do akej miery sa zmenila odolnosť rukavice proti prepichnutiu .
Závery možných výsledkov nie sú zahrnuté v EN 374-4. Výsledky merania sa preto musia posudzovať individuálne v každom jednotlivom prípade.

Určenie odolnosti voči degradácii je obzvlášť dôležité pre tých používateľov, ktorí chcú naplno využiť overené časy prelomu rukavíc alebo ktorí chcú rukavice nosiť viackrát.

 

EN 374-5: Terminológia a prevádzkové požiadavky pre riziká z mikroorganizmov

  • V roku 2016 bola európska norma 374 rozšírená o piatu časť – EN 374-5. Jednorazové rukavice, ktoré spĺňajú normu EN 374-5, chránia užívateľa pred  baktériami, plesňami a prípadne vírusmi.

 

Ak jednorazová rukavica spĺňa požiadavky bývalej EN 374-2 (penetrácia), zodpovedajúca rukavica spĺňa požiadavky na označenie piktogramom, ktorý sľubuje ochranu proti baktériám a plesniam.

Ochrana proti baktériám a plesniam je testovaná podľa bývalej EN 374-2 pomocou testu tesnosti vody a testu tesnosti vzduchu.

Ak aj jednorazová rukavica úspešne prejde testovacou metódou B podľa ISO 16604, rukavica ponúka dodatočnú ochranu proti vírusom.

Pri tomto testovacom postupe je rukavica vystavená kontaminujúcej kvapaline obsahujúcej bakteriofág (Phi-X-174). Bakteriofág je simulácia vírusu, ktorý by spôsobil ochorenie u človeka .

Ak jednorazová rukavica úspešne obstojí v tomto testovacom postupe, je vhodná na ochranu pred vírusmi. Toto je zrejmé pomocou nápisu „VIRUS“ pod piktogramom.

 

 

EN 455 - Rukavice na lekárske účely

Jednorazové rukavice pre zdravotníctvo , musia spĺňať európsku normu 455.  Jednorazové rukavice , ktoré sú v súlade s európskou normou 455, majú nasledujúce charakteristiky produktu (nevyhnutné na lekárske použitie):

  • Jednorazové rukavice sú nepriepustné (test priepustnosti vody podľa EN 455-1).
  • Jednorazové rukavice majú prijateľnú úroveň kvality (AQL) 1,5 . (EN 455-1)
  • Rukavice zodpovedajú štandardizovaným rozmerom (dĺžka, šírka). (EN 455-2)
  • Nesterilné jednorazové rukavice na lekárske použitie majú trhaciu silu najmenej 6,0 Newtonov. Sterilné chirurgické rukavice majú dokonca trhaciu silu najmenej 9,0 Newtonov. Nesterilné vinylové rukavice majú trhaciu silu najmenej 3,6 Newtonov. (EN 455-2)
  • Jednorazové rukavice na lekárske použitie neobsahujú mastenec (silikát horečnatý). (EN 455-3)
  • Sterilné jednorazové rukavice označené ako „nízky endotoxín“ obsahujú menej ako 20 endotoxínových jednotiek. (EN 455-3)
  • Jednorazové rukavice bez púdru obsahujú maximálne 2 mg zvyškov prášku . (EN 455-3)
  • Práškové jednorazové rukavice obsahujú maximálne 10 mg zvyškov prášku . (EN 455-3)
  • Krabice na rukavice obsahujú upozornenia a štítky týkajúce sa trvanlivosti a skladovania .

 

Európska norma (EN) 455 je rozdelená do štyroch častí :

  • Prvá časť EN 455 (EN 455-1) stanovuje, že jednorazové rukavice musia byť tesné , aby poskytovali ochranu proti baktériám.
  • Druhá časť normy EN 455 (EN 455-2) špecifikuje, aké rozmery musia mať lekárske jednorazové rukavice a nakoľko musia byť odolné voči roztrhnutiu .
  • Tretia časť EN 455 (EN 455-3) stanovuje limitné hodnoty pre chemikálie, zvyšky prášku, proteíny a endotoxíny , ktoré môžu byť obsiahnuté v jednorazovej lekárskej rukavici.
  • Štvrtá časť EN 455 (455-4) poskytuje informácie o dobe použiteľnosti jednorazových lekárskych rukavíc.

Nižšie nájdete podrobnejšie informácie o príslušných častiach európskej normy 455.

 

EN 455 - Časť 1: Tesnosť

Prvá časť (EN 455-1) sa zaoberá otázkou, či je jednorazová rukavica tesná alebo má malé otvory. Na testovanie sa do niektorých jednorazových rukavíc na dve až tri minúty náhodne naleje 1 000 ml vody s teplotou 15 až 35 stupňov Celzia . V závislosti od veľkosti rukavice (napr. XS) môže byť možné do rukavice naplniť len malé množstvo vody.

Hneď ako je rukavica úplne naplnená, skontroluje sa, či neunikajú molekuly vody alebo či je rukavica skutočne tesná. Tento test priepustnosti vody sa vykonáva dvakrát . Najprv ihneď po naplnení vodou skontrolujte, či z rukavice nevyteká voda. Po 2 až 3 minútach znova skontrolujte, či je jednorazová rukavica stále tesná. Týmto spôsobom sa skontroluje celá rukavica okrem posledných 4 cm (40 mm) na okraji manžety.

Ak jednorazová rukavica presakuje na okraji manžety , nie je to problém , pretože s možno kontaminovanými povrchmi a predmetmi sa zvyčajne dostanú do kontaktu iba dlane alebo prsty, nie miesto, kde rukavica takmer končí. Akceptovaná  úroveň kvality  pre lekárske rukavice musí  byť aspoň 1,5 (AQL 1,5). Táto úroveň kvality sa tiež testuje pomocou vhodnej vzorky.

 

EN 455 – Časť 2: Fyzikálne vlastnosti

V rámci druhej časti normy (EN 455-2) sa kontrolujú fyzikálne vlastnosti rukavíc. To zahŕňa rozmery a odolnosť proti roztrhnutiu jednorazovej rukavice. Aby jednorazové rukavice oficiálne vyhovovali európskej norme 455, z každej vyrobenej šarže sa musí odobrať aspoň 13 rukavíc.

 

Rozmery podľa EN 455-2

Rozmery jednorazových rukavíc slúžia na zabezpečenie jednotných veľkostných noriem. Rozmery sa samozrejme líšia v závislosti od veľkosti rukavíc. Požadované rozmery nesterilných jednorazových rukavíc podľa EN 455-2.

 

V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť, aké rozmery musí mať veľkosť rukavíc, aby vyhovovala EN 455.

 

Veľkosť

dĺžka v mm

Šírka v mm

XS

<240

≤ 80

S

<240

80±10

M

<240

95±10

L

<240

110±10

XL

<240

≥ 110

 

 

Podľa európskej normy 455 sa dĺžka jednorazovej rukavice vzťahuje na vzdialenosť od špičky prostredníka po spodný okraj. Šírka jednorazovej rukavice sa meria v strede palca po zložení palca na rukavici (pozri obrázok) . Jednorazová rukavica sa pred meraním ani počas neho nenaťahuje. Rukavica sa meria vo svojom prirodzenom tvare, keď je rukavica nenosená.

Pevnosť v roztrhnutí podľa EN 455-2

Európska norma 455-2 špecifikuje Newtonove hodnoty, ktoré musí mať jednorazové rukavice aspoň na to, aby boli v súlade s EN 455-2. Ak si kúpite jednorazové rukavice, ktoré sú v súlade s EN 455-2, znamená to, že tieto rukavice majú minimálne nasledujúcu pevnosť v roztrhnutí (v Newtonoch) . Ďalšie skúšobné vzorky sa vyberú z obalu a umiestnia sa do špeciálnej pece pri teplote 68-72 stupňov Celzia . Pevnosť proti roztrhnutiu sa potom znova skontroluje pomocou rovnakého postupu, aby sa určilo, či má rukavica po tomto zaťažení stále pevnosť v roztrhnutí.

 

Označenie podľa EN 455-2

EN 455-2 tiež stanovuje, že výrobca musí označiť obal jednorazových rukavíc (alebo aj samotných jednorazových rukavíc) dátumom výroby . Tento dátum je dňom, kedy boli jednorazové rukavice zabalené v továrni (dátum balenia).

 

EN 455 – Časť 3: Biologické hodnotenie 

Testy týkajúce sa tretej časti európskej normy 455 (EN 455-3) poskytujú informácie o tom, či a do akej miery môžu byť v rukavici prítomné endotoxíny, prášky, chemikálie a vylúhovateľné proteíny . Na jednej strane táto tretia časť EN 455 špecifikuje limitné hodnoty pre chemikálie, endotoxíny atď., ktoré nesmú byť prekročené, ak má rukavica spĺňať túto normu, a teda byť schválená na lekárske použitie. Okrem toho EN 455-3 opisuje aj zodpovedajúce testovacie metódy , ktoré by mal výrobca alebo zodpovedný tester použiť na testovanie obsahu bielkovín, chemikálií a endotoxínov v rukavici. Keďže po týchto testoch už rukavicu nemožno predávať, netestujú sa všetky rukavice, ale náhodné vzorky .

 

EN 455 – Časť 4: Čas použiteľnosti

Štvrtá časť normy EN455 (EN 455-4) sa zaoberá životnosťou jednorazových rukavíc. Zvyčajne je to päť rokov od dátumu výroby .

Aby bolo možné určiť reálny dátum spotreby krátko po výrobe, po výrobe sa vykonáva zrýchlené určenie doby použiteľnosti . Na tento účel sa v špeciálnej peci simuluje starnutie rukavice . Jednorazová rukavica má potom veľmi podobné, ak nie rovnaké vlastnosti, aké by mala rukavica po troch rokoch . Po tomto zrýchlenom starnutí sa jednorazové rukavice znova skontrolujú na tesnosť (EN455-1) a odolnosť proti roztrhnutiu (EN455-2). Tiež sa kontroluje, či je jednorazová rukavica stále vhodná na zamýšľaný účel. Ak rukavica prejde týmito tromi testami, dá sa predbežne povedať, že rukavica vydrží tri roky.

Či jednorazová rukavica vydrží 5 rokov, sa po uplynutí času znova kontroluje pomocou rukavíc, ktoré majú skutočne päť rokov. Aj tu sa používajú skúšky podľa EN 455-1 a EN 455-2, ako aj kontrola vhodnosti pre zamýšľaný účel.

Pri sterilných jednorazových rukaviciach sa kontroluje aj to, či je sterilný obal po piatich rokoch stále neporušený . Čas použiteľnosti musí byť jasne viditeľný na najmenšom balení , tj na odkladacej skrinke. Je dôležité, aby informácia o dobe použiteľnosti bola aj po piatich rokoch stále čitateľná. Je tiež potrebné, aby informácie o správnom skladovaní boli uvedené na odkladacích skrinkách. Zvyčajne sa to robí pomocou jednoduchých obrázkových znázornení (piktogramov).

 


 

EN 420: Všeobecné požiadavky na pracovné rukavice

Norma EN 420 stanovuje všetky dôležité postupy skúšok, ktoré sú vykonávané pri testoch ochranných rukavíc a všeobecné výrobné požiadavky na tvar, veľkosť, odolnosť materiálu proti prenikaniu vody, neškodnosť, pohodlnosť, trvanlivosť a na označovanie a informácie, ktoré musí výrobca poskytovať.

 

Riziká

Požiadavky na ochranné pracovné prostriedky (OPP) a ich používanie sú v Európe upravené nadriadenou európskou smernicou 89/686/EWG a konkretizované množstvom noriem a zákonov.
V závislosti od požiadaviek kladených na OPP sa tieto rozdeľujú do troch kategórií rizík:


Kategória 1 – Nízke riziko (Kat I)
Jednoduché OPP, rukavice musia spĺňať základné požiadavky normy EN 420 a musia byť vybavené iba znakom zhody CE. Skúšky typových vzoriek nie sú potrebné, postačuje vyhlásenie o zhode.


Kategória 2 – Stredné riziko (Kat II)
Tu sú potrebné skúšky typových vzoriek. Táto norma obsahuje napr. rukavice EN 388, ochrana pred nebezpečenstvom mechanického poranenia.


Kategória 3 – Vysoké riziko (Kat III)
Tu je okrem skúšky konštrukčných vzoriek potrebná navyše aj kontrola kvality podľa ISO. Sem patria všetky OPP, napr. ochranné rukavice pre požiarnikov alebo na prácu s chemikáliami, ktorých zlyhanie by spôsobilo závažné poškodenie zdravia používateľa (smrteľné nebezpečenstvá). Aby to mal používateľ zjednodušené, boli zavedené piktogramy, ktoré zobrazujú splnené ochranné funkcie.

 

normy-pracovne-rukavice

 

EN 374: Ochrana proti mikroorganizmom

2


Kritériá skúšky: Odolnosť proti kvapalinám

Možnosť hodnotenia: vyhovel / nevyhovel

 

EN 374: Ochrana proti chemickému nebezpečenstvu

3

Kritéria skúšky:


Test penetrácie (priepustnosti kvapalín)
Test permeácie (priepustnosti plynov)

 

Možnosť hodnotenia:

vyhovel / nevyhovel

čas prieniku
 
 
 
EN 388: Mechanické riziká
 
1

Kritériá skúšky: Možnosť hodnotenia:

Odolnosť proti odieraniu    0 - 4
Odolnosť proti rozrezaniu    0- 5
Odolnosť proti šíreniu trhlín   0 - 4
Odolnosť proti prepichnutiu   0 - 4
 
 
EN 388: Ochrana proti náboju statickej elektriny
(podľa normy EN 1149-1)
 
4

Kritériá skúšky: 
Antistatické vlastnosti
 
Možnosť hodnotenia:
vyhovel / nevyhovel
 
 
EN 407: Ochrana proti tepelným rizikám
 
5

Kritériá skúšky: Možnosť hodnotenia:
Horľavosť 0 - 4
Kontaktné teplo 0 - 4
Konvektívne teplo (prúdenie vzduchu) 0 - 3
Vyžarované teplo 0 - 4
Zaťaženie malými kvapkami roztaveného kovu 0 - 4
Zaťaženie veľkými množstvami roztaveného kovu 0 - 4
 
 
EN 511: Ochrana proti nebezpečnému chladu
 
6

Kritériá skúšky: Možnosť hodnotenia:
Konvektívny chlad (prúdenie vzduchu) 0 - 4
Kontaktný chlad 0 - 4
Vodotesnosť 0 - 1
 

 

Značenie

 

Grafický symbol Význam / ako prečítať
Producător

Producent

Reprezentant autorizat

Splnomocnený zástupca

Importator

Dovozca

Marcaj CE

Označenie CE

Dispozitiv medical

Lekárska pomôcka

Echipamentul Individual de protecţie

 

Osobné ochranné prostriedky.

 
Data de producţie

Dátum výroby

Tara producătoare

Krajina výroby

Data de expirare

Dátum spotreby

Codul lotului

Kód šarže

Număr de catalog

 

Katalógové číslo

 
Număr model

Číslo modelu

cod UDI

Jedinečný identifikačný kód produktu (UDI kód)
 
STERILE EO

Sterilizované etylénoxidom
 
STERILE R

Sterilizované vymazaním
 
Sistem de barieră sterilă unitar cu ambalaj de protecţie în interior

Jednotný sterilný bariérový systém s ochranným obalom vo vnútri
 
Sistem de barieră sterilă unitar

Jednotný sterilný bariérový systém
 
Nu sterilizați din nou

Nesterilizujte znova

 

Nesteril

 

Nesterilné

 
Nu utilizați din nou
Nepoužívajte znova
 
Calitatea produsului nu este garantată în cazul deteriorării ambalajului
V prípade poškodenia obalu nie je zaručená kvalita produktu
A se proteja de lumina soarelui

Chráňte pred slnečným žiarením
 
A se proteja de umiditate

Chráňte pred vlhkosťou
 
A se proteja împotriva ozonului

Chráňte pred ozónom
 
Limita de temperatură

Teplotný limit
 
Mănuşi din latex
Latexové rukavice
Mănuşi din nitril

 

Nitrilové rukavice

 
Mănuși din neopren

Neoprénové rukavice
 
Mănuşi din vinil

 

Vinylové rukavice

 
Mănuși fără pudră

Rukavice bez púdru
 
Mănuși cu pudră
Rukavice s práškom (púdrom)
Mănuși cu strat interior care nu este din latex
 
Rukavice s nelatexovou vnútornou vrstvou
 
Mască cu trei straturi

 

Tri vrstvy

 
Potrivite pentru contactul cu alimentele
Vhodné pre styk s potravinami
EN ISO 374-1 (tip A)

Určené na ochranu proti chemikáliám podľa EN ISO 374-1 (typ A)
 
EN ISO 374-1 (tip B)

Určené na ochranu proti chemikáliám podľa EN ISO 374-1 (typ B)
 
EN ISO 374-1 (tip C)

Určené na ochranu proti chemikáliám podľa EN ISO 374-1 (typ C)
 
EN ISO 374-5

Určené na ochranu proti mikroorganizmom v súlade s EN ISO 374-5
 
Citiți IFU

Prečítajte si návod na použitie
 
EN 388

Ochranné rukavice proti mechanickému poškodeniu
 
Marcaj UA

Označenie UA

Ambalaj pentru reciclare

Obaly na recykláciu
 
Ambalajul poate fi tratat ca deşeu menajer

S obalom je možné nakladať ako s komunálnym odpadom
 
Notă - nu folosiți un instrument ascuțit

Poznámka - nepoužívajte ostré nástroje
 
Direcția de încărcare

 

Smer vyberania

 
atenție - produs delicat
Pozor - jemný výrobok